Co jsou to generické lékyCo jsou to generické léky


Mnozí lidé se ptají, co vlastně generika znamenají.

V současné době je to vlastně jediná otázka, na kterou se lidé s ohledem na užívání léků ptají. Jak jinak se, kromě nižší ceny, liší od ostatních léků?

Níže se o tom dočtete více.

Všechny léky, které kupujeme, se dělí do dvou skupin: generické a značkové léky. Prodej značkových léků je založený především na marketingu a označení výrobku. Například, Apple je značka a my tak můžeme říci, že generickým produktem pro Apple je počítač.

V lékařství, generický lék je vyrobený ze stejných látek a prodává se ve stejném dávkování a síle jako značkové pilulky. Tyto léky se většinou užívají ve stejném doporučeném množství jako značkové léky. Generika také poskytují stejné účinky jako značkové pilulky. Svým složením, množstvím a účinky se generika a značkové léky vlastně neliší.

Hlavním, ale nedůležitým, rozdílem mezi značkovými léky a generiky je "název" nebo etiketa. Tyto etikety jsou marektingovým nástrojem, aby se pilulky od sebe navzájem na trhu odlišovaly. Značkové pilulky mají unikátní logo, barvu a tvar. Generické pilulky vypadají jinak než značkové léky, protože název a tvar pilulek jsou registrovanou ochrannou známkou. Avšak kromě tvaru a barvy jsou značkové a generické léky identické.

Jsou generické léky stejně spolehlivé jako značkové pilulky?

Generické léky jsou testovány podle stejných norem jako značkové léky. Každý generický lék je laboratorně testovaný, takže do těla je vstřebáváno stejné množství jako u značkového léku.

Generické léky mají také stejné nežádoucí účinky jako značkové produkty. Generické léky nefungují u dětí a starších osob.

  Značkové pilulky Generické pilulky
Etiketa, tvar & barva Odlišné
Účinná látka, dávkování & účinky Stejné
Regulace & spolehlivost schváleno FDA Schváleny indickou asociací FDA. Testovány podle stejných norem jako značkové léky.
Cena Vysoká Nízká. Protože není potřeba investovat peníze do výzkumu, marketingu & reklamy.

Jsou generické léky regulované?

Generické léky jsou schváleny asociací FDA stejně jako značkové léky. FDA, neboli Food and Drug Administration, reguluje trh a chrání veřejnost kontrolováním výrobců léků a stahováním z oběhu takových léků, které nesplňují ty nejpřísnější standardy. Zemědělské plodiny jsou také kontrolovány prostřednictvím FDA aby byly v souladu s FDA standardy. U.S Food and Drug Administration uskuteční ročně 3.500 kontrol, aby bylo zajištěno, že normy léků jsou skutečně dodržovány. Například, společnost Intas (jeden z našich indických dodavatelů) své výrobní kapacity zmodernizovala. Její provoz byl schválen asociacemi, jako jsou FDA, MHRA, TGA, ANVISA.

Jsou generické léky patentované?

Ne, ale patentování neznamená větší spolehlivost.

Výrobci si své produkty patentují, aby měli po určitou dobu na výrobu léku exkluzivní práva. Patent je pojistka pro ty, kteří hledají nějaký způsob ochrany jejich duševního vlastnictví. Ve skutečnosti poskytuje vláda vynálezci exkluzivní právo vyrábět a prodávat jeho vynález výměnou za sdílení detailů týkajících se vynálezu na veřejné doméně. Své patenty si mohou vlastníci nechat licencovat stejně jako produkty duševního vlastnictví, mohou je nechat zastavit, převést nebo přepsat práva na někoho jiného. Tato práva jsou platná pouze do té doby, než patent propadne.

Generické verze těchto léků mohou být tedy vyráběné až poté, co platnost patentu vyprší. V opačném případě by to bylo nelegální. Délka platnosti patentů pro americké produkty v podobě léků je 20 let. Ačkoliv se to může zdát jako hodně dlouhá doba, mějme na paměti, že tyto patenty musejí být schváleny ještě před začátkem klinických testů. Život amerického patentu na léky, vyjma období klinických studií a testování, je sedm až dvanáct let.

Generické pilulky mohou být vyráběny v těchto 4 situacích:

  1. Platnost patentu vypršela
  2. Patent pro určitý lék je neplatný nebo složitě vymahatelný
  3. Patent léku od začátku neexistuje
  4. Nařízením vlády, kdy americké patenty nejsou vymahatelné.

Další podrobné informace týkající se právních otázek ohledně generických léků Vám poskytne Zákon Drug Price Competition and Patent Term Restoration (cenová soutěž léků a obnovení podmínek patentu) z roku 1984. Tento zákon v podstatě zvyšuje ochranu patentovaných produktů, ale zároveň také umožňuje výrobcům generických léků vyrábět tyto formy léků. Generické léky jsou účinné, bezpečné a schválené FDA.

Patentování není exkluzivní záležitostí pouze v USA. Různé standardy pro udělování patentů mají například i v Indii, Číně a dalších státech. V konečném důsledku se podmínky udělování patentů v jednotlivých státech liší, ale patentování není v dlouhodobém hledisku zásadní.

Indie přijala Patent Act (Zákon o patentech) v roce 1970, což indickým společnostem umožňuje vyrábět generické a levnější alternativy dobře známých léků. V roce 2004 Indie své normy týkající se patentů změnila a umožňuje i získávání patentů na chemické látky. K dnešnímu dni má indická vláda registrováno zhruba 6.000 patentů. Indický systém získávání patentů je vytvořený tak, aby pobízel firmy k investicím do nízkorozpočtových výrobních procesů a zároveň tím zpřístupnil generické léky celému trhu za nízké ceny.

Indie produkuje v současné době zhruba polovinu světové produkce léku antiretroviral s těmi nejnižšími náklady. Tento stát dodává k výrobě tohoto léku i mnoho látek.

Všechny naše léky vyrábí následující indické farmaceutické společnosti:

Na webových stránkách každé společnosti můžete najít veškeré informace o vyráběných produktech, technologiích, výstupní kontrole, výzkumných laboratořích, ale také novinky ze světa farmaceutických firem. S těmito uznávanými dodavateli spolupracujeme již pět let. Naši zákazníci jsou s kvalitou našich léků velmi spokojeni a díky nižší ceně si mohou dovolit koupit generické léky ve větším množství. I Vy tak můžete učinit.

Proč jsou generické léky levnější?

Generické léky jsou mnohem levnější než značkové originální léky, protože generické společnosti nevydávají peníze na výzkum nebo marketing. Většina generických léků je vyráběna v zahraničí a prodávána online. Vzhledem k tomu, že výrobci neutrácejí za reklamu, výzkum nebo vybavení kamenného obchodu, tak uspořené peníze mohou předat zákazníkům.

Americká FDA a její pobočka, Center for Drug Evaluation and Research (Centrum pro hodnocení léků a výzkum), mohou denní náklady na léky zvýšit až o 14%. Pacienti, kteří jsou s generickými léky spokojení, se mohou zároveň těšit i z 52% úspory z ceny značkových léků.

Spotřeba léků v USA
Značkové pilulky, 56 %
Generické pilulky, 44 %

V současné době má více než 44% všech léků na předpis ve Spojených státech i svůj ekvivalentní generický protějšek. Pro užívání generických léků se můžete rozhodnout za pomoci Vašeho lékaře nebo lékárníka.

Konzultujte se svým lékařem možnost nahrazení nějakého léku na předpis, který právě užíváte, generickým lékem. Vaše výdaje za léky se při užívání generických léků výrazně sníží, zatímco dávkování zůstane zachováno.

Vyhledat pilulkyVyhledat pilulky

ReferenceReference
Už jsem obdržel svůj balíček, ale měl jsem malý problém. Kurýr mi chtěl zásilku doručit domů, ale nebylo možné ji zanechat v poštovní schránce. Tuto možnost jsem preferoval.
Doma pořád nejsme, takže jsem si nakonec nechal balíček doručit do práce. V tom nebyl žádný problém.
Poté jsem obdržel další 4 pilulky, které mi byly odeslány letecky a doručeny během několika dalších dní přímo do mé schránky.
Doporučil bych Vám se trochu zamyslet nad touto částí vyřízení objednávky, protože dodatečné náklady jsou zbytečné. Dávejte všechno do jednoho balíčku.
Ale celkově jinak poskytujete dobré služby. - Jan
Čtěte více »Čtěte více »
NovinkyNovinky
Live chat Online Chat


Náš platební program je certifikovaný
Secure shopping certificates